Prim Borcu Olanlara Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

SGK, emekli olmak için kredi veren 3 bankayla daha önce anlaşma sağlamıştı. Prim borcu olanların emekli olması için protokol imzalanan bu bankalar ise; Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’tı. Sabit aylık %1.55 faiz oranıyla prim borcu olanlara kredi vererek emekli olmasına olanak sağlanan bu anlaşma ne yazık ki 2022 yılı öncesinde kaldı. Anlaşma süresinin dolmasıyla protokol kapsamında kredi çekerek bu 3 kamu bakamınızın olanaklarıyla anlayacağınız emekli artık olmazsınız.

Ama, bu emekli olmak isteyenlere kredi veren bankalar yoktur anlamına da gelmez. Şuan Denizbank olmak üzere bir çok banka emekli olmak isteyenlere halen kredi vermektedir. Geçmişe dönük BAĞKUR, SSK prim borçlarınızı ödeyerek böylece yaşınızı da doldurduysanız kredi ile emekli olabilirsiniz. Emekli olmak için kredi veren bu bankaların şartları neler? Nasıl başvuru yapabiliriz diyorsanız, lütfen dikkatli bir şekilde içeriğimizi okuyalım.

Prim Borcu Olana Emeklilik Kredisi Verilecek

4/A 4/B 4/C üzerinden emekli olabilmek için iki şart aranır. 1. olanı işe başlama tarihi baz alınarak doldurmanız gerekilen yaş. 2. olanı, çalışma gün sayınız dolsa bile ödemeniz gerekilen prim tutarlarıdır. Bu her iki kriter sağlanmaması durumunda ise ne yazık ki emekli olmazsanız. Bu dengeyi sağlamak için bazılarımız yaşı beklemektedir. Bazılarımız da yaşı doldurmuş olsak bile eksik pirim ödemelerimizden dolayı emekli olamamaktayız. Emekli olmak isteyenlerin doldurması gerekilen yaş için ne yazık ki bir şey yapılamamaktadır. Ama, yaşı doldurup pirim ödemesi eksik olanlar için özellikle hükümetimiz bir formül geliştirmiştir. Bu formül ise pirim borcu olana emeklilik kredisi verilmesidir.

 • Malulen Emeklilik Şartları Nedir? Hangi Hastalıkları Kapsıyor duyunca inanamayacaksınız, biz neden bunca sene bekledik diyeceksiniz. 😲

2022 yılı öncesi pirim borcu olana emeklilik kredisi imkanından toplamda 33.6150 vatandaşımızın yararlanması ön görülmüştü. Bu rakama oldukça yakın vatandaşımız SGK ile protokol imzalayan Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’a prim borçlarını ödemek için başvuru da yapmıştır. Ama şuan ne yazı ki kamuya ait emekli olmak için kredi bu 3 bankamız artık kredi vermemektedir. Ama yazımızın başında da belirmiş olduğum gibi, emekli olmak için başka bankalardan kredi de çekemezsiniz anlamına bu gelmemektedir. Peki, emekli olmak için hangi bankalardan kredi çekebilirsiniz?

SSK, BAĞKUR Prim Borcu Ödemesine Kredi Veren Bankalar Hangileri?

2022 yılı öncesinde, 7326 sayılı ”Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” yürürlüğe girmişti. Bu kanunla birlikte protokol imzalanan 3 kamu bankamızdan kredi çekilerek emekli oluna bilinmekteydi. Sadece kanun kapsamında emekli olunmakla ile de üstelik kalınmamaktaydı. Bir çok devlete ait vergi borçları yapılandırma yapılarak taksitlendirilmekteydi. Artık, bu kanun yürürlükte değil. Bu nedenle bunun detaylarına hiç girmeye de lüzum yok. Bu nedenle ben direk SSK & BAĞKUR ödemesine kredi veren bankalar hangileri? Bunlardan bahsetmek istiyorum.

Emekli Olmak İsteyene Kredi Veren Banka:

 1. Denizbank

Şuan için emekli olmak isteyene kredi veririm diye bizlerle paylaşım yapan bankamız Denizbank olmaktadır.

 • Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın 8 Önemli Yolları nelerdir sizler için araştırdık. Bizce muhakkak bir inceleyin.

Denizbank kimlere emekli olmak için kredi veriyor diyorsanız, hemen alttaki kimler kredi ile emekli olabilir başlığımızın altını okumanız gerekecek.

Kimler Kredi İle Emekli Olabilir? Şartları Nedir?

Kimler kredi ile emekli olabilir? Bunun elbette bazı şartları vardır. Bu şartlar nedir? İlk olarak mutlaka emekli olacağını statüye göre emeklilik yaşınızı doldurmanız gerekir. Yaşınızı doldurduktan sonra da yine geçmiş dönemlere ait SSK yada BAĞKUR borcunuzun bulunması gerekmektedir. Prim olarak borçlanacağınız da ödenmeme haricinde olanlarında SGK tarafından bizlerle paylaşılan konular dahlinde olması şarttır. Aksi halde kredi ile emekli olmanız imkansızdır. Peki, SGK tarafından prim borcu olarak kabul edilen bu konu başlıkları nelerdir? Dolayısıyla kimler prim borcu ödeyerek emekli olabilirler? İşte cevapları.

 1. Dondurulmuş BAĞ-KUR sürelerini aktif edince emekli olma hakkı doğanlar.
 2. Doğum iznine ayrılanlar. (En fazla 6 yıl prim borçlanması yapabilirler. Ama çocuklar sağ doğmalı ve aralarından ikişer yıl olması gerekir.)
 3. Er yada erbaş olarak askerlik yapanlar ile yedek subay okullarında geçen süreler.
 4. 4. madde 1. fıkrasının C bendi kapsamında olanların aylıksız olarak geçen izin süreleri.
 5. Tıp uzmanlık yada doktora öğrenimi için yurt dışına gidenlerin öğrenim süreleri.
 6. Avukatlık stajı yapanların staj süreleri.
 7. Sigorta primleri ödenirken herhangi suçtan tutuklanan, hapis yatan yada göz altına alınanların berat etmesi halinde geçen mahrumiyet süreleri.
 8. Lokavtta yada grevde geçen süreler.
 9. Doktorların fahri asistanlıkta geçen süre zarfları.
 10. Seçim kanunu gereği işlerinden istifa edenlerin seçim sonrası aya kadar geçen süreler.
 11. 1416 sayılı kanun uyarınca yurt dışına mecburi öğrenim görmeye gidip 18 yaşından sonraki başarılı geçen süreleri.
 12. 5510 madde kapsamında 46 kapsamında borçlanmalar. (Yüksek okul yada fakülde okuduktan sonra komiser yardımcısı, polis memuru yada subay ile astsubay olarak atananların başarılı geçirdikleri seneler.
 13. Usta ve uzman öğreticilikte geçen süreler.

SSK ve BAĞKUR borçlarınızın geçmişe dönük ödenememesi haricinde bu borçlanmaları da göstererek emekli olma tarihinin dolduysa kredi ile emekli olabilirsiniz. SGK borçlanma konuların detaylarını bu bağlantıdan arzu ederseniz kendiniz de okuyabilirsiniz.

 • 3600 Gün Prim İle Kimler Kaç Yaşında Nasıl Emekli Olabilir? (Şartları Nedir?) erken emekli olmak isteyenler okusun!

Emekli olmak için kredi veren bankalar hangileri, bunları gördük. Kimlerin prim ödemesi yaparak emekli olabileceğini de SGK tarafından istenilen şartlar doğrultusunda yer verdik. Peki, kredi ile emekli veren bankamız size kredi verirken hangi şartları arıyor? Başvuru nasıl yapılır? Bunları biliyor muyuz? Şimdi gelin birde bunlara bakalım.

Eksik Prim Ödeme Borçlanması Olanlara Emekli Olma Kredisi Hesaplama

Askerlik, doğum yada yukarıda bahsi geçen ”Kimler Kredi İle Emekli Olabilir?” konularından herhangi birine sahipseniz, prim borcunuzu ödemek için kredi çekebilirsiniz. Borçlanma konusuna ilişkin primin ödenmesiyle emekli olacaklara kredi veren bankamız ise şuan sadece Denizbank olmaktadır. Eksik prim ödemeniz için 3 ay ödemesiz olarak kredi veren Denizbank başvuru yapacaklardan ise şu belgeleri ister. Hesaplama yapamadan önce bu belgelerin neler olduğunu bir görelim.

 • Denizbank haricinde diğer bankalardan da bireysel ihtiyaç kredisi çekerek prim borçlanmanızı ödeyebileceğinizi de ama bilmenizi isterim. Bu bankalar hangileri diyorsanız Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileri? bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Denizbank Krediyle Emekli Olmak İsteyenlerden İstediği Belgeler:

 1. Şubeden alınacak olan bireysel kredi başvuru formu.
 2. Nüfuz cüzdanınızın aslı ve fotokopisi.
 3. Gelir belgeniz.
 4. Son aya ait ödenmiş resmi bir fatura.
 5. SGK pirim borcu yazısı. (SGK binasından çıktısını alabilirsiniz.)

Emekli Olma Kredisi Hesaplama:

Denizbank emekli olmak için kredi kullanacaklara uyguladığı kredinin faiz oranı ise en son %2.71 oranındadır. Güncel faiz oranlarını buradan görebilirsiniz.

Denizbank Krediyle Emekli Olma Kredisi Hesaplama Tablosu

Miktar (TL)Vade (Ay)Aylık Ödeme
50.000125.140,00 TL
50.000243.076,97 TL
50.000362.424,51 TL

Denizbank kredi ile emekli olacaklar dan ilk arayacağı şart ise;

 1. Findeks KKB notu olacaktır. Kredi notuz eğer düşük ise nasıl hızlı bir şekilde yükseltebileceğinizi de sizin için KKB Findeks Kredi Notu Puanını Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir? sayfamızda anlattık.

Kefilsiz olarak Denizbank kredi ile emekli olmanın şartları, gerekli evrakları ve güncel faiz oranlarına göre geri ödeme planı bu şekildedir. Kredi ile emekli olmak isteyenler için en çok merak edilen bir konuya da değiniz, var ise sizin sorularınızı almak için bu konuyu da sonlandırıyoruz arkadaşlar.

Vakıfbank, Ziraat, Halk Bankası Emekli Olmak İçin Kredi Veriyor Mu?

Vakıfbank, Ziraat yada Halkbank emekli olmak için kredi veriyor mu? Çok fazla şekilde merak edildiği için bunu konuyu da değinmeden geçmek istemedik. Hazırsanız, hadi şimdi buna da en son hali ile açıklık getirelim. Banka kredisi ile emekli olmak için SGK 3 bankamızla 2022 öncesi anlaşmaya varmıştı. Bu bankalarımız; Vakıfbank, Ziraat bankası ve Türkiye Halk Bankası idi. Alınan karar, zamanının SGK başkanı sayın İsmail YILMAZ tarafından duyurulmuştur. YILMAZ tarafından yapılan açıklamada ise; prim borçlarının yapılandırılması için anlaşmaya varılan bankaların uygulayacağı kredinin faiz oranı aylık SABİT %1.55 olacağıydı. Geri ödeme vadesi ise 36 ay yani 3 yılla sınırlı olmaktaydı. (SGK tarafından yayımlanan tebligat BURADA) Kredi ile emekli olacakların çekecekleri kredinin taksitleri ise emekli maaşlarından kesilecekti. Prim borçlarından dolayı emekli olamayanlar için belki de alınan en iyi karar bizce buydu. Ancak ne yazık ki şuan bu anlaşmanın son başvuru tarihi geçti. Bu nedenle üzülerek söylemem gerekirse kredi ile emekli olmak için Ziraat, Halkbank yada Vakıfbank’a başvuru yapamazsınız.

 • 4 İşlemle ENPARA’dan Gelir Belgesiz Kredi Alabilirsiniz! da nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlattım.

Yapılan protokol sonrasında anlaşmaya varılan kredinin faiz oranına göre örnek geri ödemesini merak edenler için yine de Denizbank emekli olma kredisiyle kıyaslama yapılması amacıyla aşağıdaki tablo ile paylaşmak istedik.

SGK Tarafından Anlaşmalı Bankaların Emekli Olma Kredisi Geri Ödeme Planı (SABİT %1.55 FAİZ)
MiktarVadeAylık TaksitToplam Maliyet
30.000 TL36 Ay1.150,69 TL41.424,63 TL
40.000 TL36 Ay1.534,25 TL55.232,94 TL
50.000 TL36 Ay1.917,81 TL69.041,05 TL
60.000 TL36 Ay2.301,37 TL82.849,43 TL
70.000 TL36 Ay2.684,93 TL96.657,70 TL
80.000 TL36 Ay3.068,50 TL110.465,86 TL
90.000 TL36 Ay3.452,06 TL124.274,12 TL
100.000 TL36 Ay3.835,62 TL138.082,42 TL
125.000 TL36 Ay4.794,52 TL172.603,01 TL
150.000 TL36 Ay5.753,43 TL207.123,43 TL
200.000 TL36 Ay7.671,24 TL276.164,70 TL

Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank emekli olmak için kredi veriyor mu? Bunu da sizlere en son dakika durumuyla paylaştık arkadaşlar.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.