Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır 200.000 TL Oldu!

Siz de herkes gibi HİBE şeklinde geri ödemesiz canlı hayvan kredisi alabilirsiniz. Çiftçilerimizin birçoğu IPARD-2 kapsamında belirli illerde kurdukları besi çiftliklerine 2021 yılına kadar %80’e varan hibe imkanlarından yararlanmaktadır. Bugüne kadar 11.000 proje sahiplerine zooteknik yatırımları için tamamı karşılıksız 3.000.000.000 TL hibe desteği sağlanmıştır. Bu projelerde büyükbaş hayvan da dahil olmak üzere akla gelen tüm koyun ve kümes hayvanları konuları bulunmaktadır. İster büyükbaş hayvan yetiştiricisi olmak üzere olun, ister bir süt tesisi kurmak üzere olun, lütfen bu fırsatları göz ardı etmeyin.

Çiftçilere Hibe Veren Kurumlar Hangileridir?

Tarımsal faaliyetler içerisinde yer alan çiftçilerimize devletimiz bir çok alanda FAİZ ve HİBE imkanları sağlamaktadır. Bu imkanları bazen belli tarih aralıkları gözeterek, bazen ise ayrılan bütçe dahilinde çiftçilerimizin hizmetine sürmektedir. Türkiye’de kurulu bir çok kurumda devletimizin sunduğu bu imkanları en hızlı bir şekilde sizlere sağlamak için görev yapmaktadır. Bu kurumları sıralarsa,

 1. Kalkınma ajansları, tüm kalkınma ajansı duyurularını https://bit.ly/2U0t23V buradan takip edebilirsiniz.
 2. TKDK açılım isimi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (%80 varan hibe sağlamaktadır)
 3. Tarım İl/İlçe Müdürlükleri (Bütçe dahilinde %100 hibe ile canlı büyükbaş yada küçükbaş hayvan vermektedir)
 4. KOSGEB (Üretilen hayvanlar için ticari bir işletme kurulması halinde %60 varan hibe sağlamaktadır.)
 5. Ziraat bankası (→ 2021 yılı itibarı ile 100.000 liradan başlayan tamamen faizsiz hayvan kredileri vermeye başlamıştır.)

TKDK Tarafından Verilen ”GERİ ÖDEMESİZ KREDİ” Başvuruları Nasıl Yapılır ?

%75 oranında Avrupa birliği fonları %25 de devletimizden almış olduğu destek ile çiftçilerimize bir çok tedbir başlıkları ile 2021 yılında %80 hibe imkanı TKDK tarafından sağlanmaktadır. Kurum SADECE DESTEKLERİNİ BELİRLEMİŞ OLDUĞU 42 İL içerisinde vermektedir.

 • Dolayısı ile ilk şart TKDK Tarafından Desteklenen İller içerisinde hayvancılık alanında yatırım yapmanız gerekmektedir.

Belirlenen iller içerisinde işletmenizi modernize edebilir veyahut ta sıfırdan yeniden kura bilirsiniz. Ancak bunu yapmadan öncede hibe programının başlamasını beklemeniz gerekmektedir. Günümüzde TKDK IPARD-2 ismini vermiş olduğu program ile bu olanakları sağlamaktadır.

 • İkinci olarak yapmanız gereken IPARD-2 Çağrı ilanlarının takip etmektir. Bu takibi yerel gazete / radyo yada TKDK sitesine üye olarak da anında elektronik posta olarak da alabilirsiniz.

Kurum tarafından destek verilen iller de ve IPARD-2 çağrıları sonrasında aşağıdaki hayvancılık konularında geri ödemesiz kredi imkanlarından yararlanırsınız.

 • 101-Tarımsal işletmelerin fiziki yapılarını iyileştirmek (süt, et, kanatlı hayvan ve arıcılık işletmelerin modernize edilmesi)
 • 103-Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması (Balıkçılık, süt ürünleri ile kırımızı et)
 • 302-Çiftlik faaliyetlerin çeşitlenmesi  (arıcılık ürünlerin işlenip paketlenmesi)

konularıdır. Tüm bu tedbirlerin başvuru rehberi + formlarına IPARD-2 çağrı ilanları sonrasında https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleri adresinden ulaşabilir. Projenizi size en yakın TKDK il koordinatörlüklerinde teslim edebilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılığa Geri Ödemesiz %60 Hibe Vermektedir

Hayvancılığa bir diğer hibe imkanı sağlayan kurum KOSGEB’dir. Yalnız burada herkesin yanlış bildiği bir durum söz konusudur. Kurum kesinlik ile canlı yada cansız hayvan için hibe imkanı sağlamamaktadır. Kurum sadece hayvancılık adına TİCARİ BİR FAALİYET YÜRÜTECEK olan girişimcilere ve KOBİ’lere destek sağlamaktadır. Ticari amaç güderek KOSGEB’in hayvancılığa sağladığı NACE kodları şunlardır.

10.12Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
10.13Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
10.2Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması
10.4Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı
10.9Hazır hayvan yemleri imalatı
10.91Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı
10.92Ev hayvanları için hazır gıda imalatı
46.2Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti
46.21Tahıl, işlenmemiş tütün, tohum ve hayvan yemi toptan ticareti
46.23Canlı hayvanların toptan ticareti
47.23Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki balık, kabuklu hayvanlar ve yumuşakçaların perakende ticareti
47.76Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çiçek, bitki, tohum, gübre, ev hayvanları ve ev hayvanları yemleri  perakende ticareti
91.04Botanik ve hayvanat bahçeleri ile koruma altındaki alanlarla ilgili faaliyetler

Bu kodlar dahilinde KURACAĞINIZ veya KURMUŞ olduğunuz ticarethane için KOSGEB DESTEKLERİNDEN YARARLANA BİLİRSİNİZ.

 • İlk defa şayet listedeki alanlarda bir ticari faaliyet gösterecekseniz ”GİRİŞİMCİ” statüsünde yer alır ve size ” YENİ GİRİŞİMCİ DESTEK PROGRAMI ” tarafından kurum destekler.
 • Şayet listede yer alan faaliyetlerin herhangi bir içerisindeyseniz mutlaka ilk olarak KOBİ tanımlamasında olmanız gerekir. KOBİ nedir? diye merak edenler için en güncel halini sizlere bildirmiştik. Şayet KOBİ seniz bu kez den herhangi birine başvurunuzu yapabilirsiniz.

KOBİ olmanın yanı sıra başvuru işlemi için gereken ilk şartlar, devlete herhangi bir vergi borcunuzun olmaması ve meslek sicilinize kayıtlı bir tacir olmanızdır. Bu şartları sağlıyorsanız KOBİ KAYIT işleminden sonra sisteme giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.