Kendi İşini Kuracak Ev Hanımlarına 65.000 Lira Hibe Kredi

KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına 2022’de 65 bin TL hibe veriyor. Ayrıca Türkiye Halk Bankası dileyenlerine 100.000 TL faizsiz veya 50.000 TL gibi düşük oranlarda kredi vermektedir. Böylece Halkbank, kendi işyerini açacak sermayesi olmadığını iddia eden ev hanımlarının can simidi oluyor. Tüm bu iki desteğin yanı sıra TGMP tarafından 1.500 TL’den başlayan ve 15.000 TL’ye kadar faizsiz mikro kredi verilmektedir.

Bu hibeler, Türkiye’nin ilinden bağımsız olarak kendi işini kurmak isteyen kadınlara verilmektedir. Kadın girişimciler KOSGEB, Halkbank ve TGM’ye verilecek hibe ve geri ödemeli kredilere nasıl başvurabilirler? Aradığınız şartlar nelerdir? Hangisi işe yarıyorsa ne kadar devlet desteği alabilirsiniz? Tüm bu sık sorulan soruları burada yanıtlıyoruz.

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği Veren Kurumlar Hangileri?

Kadın girişimcilere devlet desteği 2022 yılında da verilmeye devam edilmektedir. Kendi işini kuracak olan kadın girişimcilere verilen bu desteklerin ilki hibe yani geri ödemesiz para olarak verilir. Diğer verilen destekler ise özellikle işletmenin kuruluş aşamasında nakit sorunu çeken kadın girişimcilere düşük faizli yada faizsiz olarak verilen kredi den oluşur. İşini kurmak isteyen kadın girişimcilerimize bu desteği veren kumlar ise şunladır.

 1. KOSGEB
 2. Türkiye Halk Bankası
 3. TGM

Kadın girişimcilere hibe yada faizsiz veya düşük faizli kredi desteği sağlayan bu 3 kurumun başvuru yapmalar için farklı şartları bulunur. Bununla birlikte her kurumun vermiş olduğu iş yeri açma desteği oranları farklıdır. Bu nedenle kadın girişimcilere devlet desteği sağlayan bu 3 birime at imkanlarını farklı başlıklar altında yer verdik.

 • Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı da verildiğini biliyor muydunuz? Kaç TL veriliyor? Nasıl alınıyor bunu da bağlantımızda yer verdik.

Şimdi gelin hep birlikte kendine ait dükkan açmak isteyen tüm girişimci kadınlara verilen bu destekleri birlikte sırasıyla inceleyelim.

1- KOSGEB Ev Hanımlarına Hibe 2022’de Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına devlet desteği en iyi ileten kesinlikle KOSGEB olmaktadır. Bu nedenle de işini kuraca bayanlar için KOSGEB ilk sıramızda yer almaktadır. KOSGEB ev hanımlarına desteğini ise iki program üzerinden sağlar. Bu programların birincisinin adı ‘Geleneksel Girişimcilik Desteği Programı’ tır. Diğerinin adı ise ‘İleri Girişimcilik Destek Programı’ olmaktadır. Bu her iki destek programı kapsamında sağlamış olduğu hibe miktarları da farklıdır. Peki ben hangi destek programından yararlanacağım diyorsanız, bunu öğrenmenin de tek bir yolu vardır. Bu ise KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? sayfamızdan iş fikrinize ait NACE kodunu bulmaktan geçmektedir. İş fikrinize ait NACE kodunun hangi destek programı içinde ver aldığını öğrendikten sonra program dahilinde ne kadar ayrıcalıklı olarak hibe alacağınızı ise aşağıdaki tablolar da açıklamalarıyla birlikte bula bilirsiniz.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı Kapsamında Kadın Girişimcilere Verilen Hibeler:

İş fikrine ait NACE kodu sadece Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içinde olanlara verilen hibe miktarını gösteren tablomuz aşağıdaki gibidir. Açıklaması ise tablo altında yer almaktadır.

Sizlerin de görmüş olduğunuz gibi kurum sizleri engelli, gazi ve hatta şehit yakınları ile aynı şekilde desteklemektedir. Peki, Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen tablodaki bu rakamlar neyi ifade ediyor.

 • Kuruluş Desteği: Gerçek kişi işletme kurulması durumunda normal de 5.000 TL hibe verilir. Ama kadın girişimci olduğunuz için bu hibe miktarı 10.000 TL olur. Sermaye şirketi işletme kurarsanız yine 10.000 TL olarak verilen hibe size 15.000 TL olarak verilmektedir.
 • Birinci Performans Dönemi Desteği: 1. ile 12 ay arasında çalıştırmış olduğu sigortalı işçisi sayısına göre de 20.000 liraya kadar hibe imkanı sağlamaktadır. İlk sene toplam 35.000 lira hibe kadar böylece hibe desteğini KOSGEB üzerinden alır.
 • İkinci Performans Dönemi: 1440 puan üzeri prim ödemesi yapmanız durumunda işletmenizin 2. yılında da 20.000 TL hibe alırsınız.
 • Sertifika Desteği: İş fikriniz tehlikeli işler gurubunda olması halinde 5.000 TL hibe alırsınız.

Toplamda böylece bir kadın girişimci 60.000 TL KOSGEB üzerinden yeni açacağı iş için Geleneksel Girişimcilik Destek programında hibe alabilir. İş fikriniz eğer İleri Girişimcilik Destek Programı içinde yer alıyorsa bu hibe desteği harici aşağıdaki teşvikleri de yine NACE kodunuzun bulunduğu İleri Girişimcilik sınıfa göre ilaveten alırsınız.

İleri Girişimcilik Destek Miktarları:

Kadın girişimciler iş fikrinin İleri Girişimcilik NACE kodları içinde yer alması durumunda kodun bulunduğu sınıfa göre aşağıdaki hibe desteklerini de alırlar.

Makine, Teçhizat, Yazılım DesteğiDüşük-Orta100.000 TL
Makine, Teçhizat, Yazılım DesteğiOrta-Yüksek200.000 TL
Makine, Teçhizat, Yazılım DesteğiYüksek300.000 TL
Danışmanlık10.000 TL10.000 TL

Makine, teçhizat ve yazılım desteği olarak verilen bu hibe miktarları %75 oranındadır. Örneğin: İş fikrinizin NACE kodu ileri girişimcilik içinde ama ”Düşük-Orta” teknolojik seviye içinde yer alıyorsa 100.000 TL’lik giderinize 75.000 TL hibe verilir.

 • Eşi Vefat Eden Yoksul Kadına Devlet Maaş Bağlıyor biliyor muydunuz?

Ama, makine, teçhizat ve yazılım için yerli ürün tercihinde bulunursanız bu destek oranı %90 çıkar. Buda demek oluyor ki bu kez 100.000 TL harcamanıza 90.000 TL hibe alabilirsiniz. Tüm bu hibeleri nasıl KOSGEB üzerinden alabiliriz diyorsanız da 5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? sayfamı lütfen ziyaret ediniz. Geniş olarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinizi de orada detaylı olarak anlattım.

2- Mikro Kredi İle Kendi Evinizde İşinizi Faizsiz Kredi İle Kurabilirsiniz.

Mikro kredi, daha çok az sermayeli olarak kendi işini kuracak ev hanımları için oluşturulmuş bir programdır. En az 5 kadın girişimcinin bir arayarak gelerek başvuru yapma şartı ilk olarak aranır. Mikro kredi başvurusu yapacak olan bu 5 kadınında kendine özgü bir iş fikrinin olması gerekir. Bir araya gelecek bu en az 5 kadının birbirleri ile akrabalık bağlarının olmaması ayrıca gerekir. En az olarak 1.500 TL faizsiz kredi verilir. Daha sonra bu kredinin ödemesi tamamlanmasıyla 15.000 TL kadar bu rakam çıkmaktadır. Nasıl başvuru yapılır diyorsanız, şu adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 1. İlk olarak kendi iş fikrine ait bir birleri ile akraba bağı olmayan 5 ev hanımı bir araya gelir.
 2. Daha sonra https://tgmp.net/tr/subelerimiz/3 bu adreste yer alan kendi ilinize ait Mikro Finans Şubesi aranır.
 3. Mikro finans şubesiyle birlikte bir araya gelmek için randevu oluşturulur.
 4. İlk görüşme sonrasında 3 günlük bir eğitime evinizde tutulursunuz.
 5. Son olarak ihtiyacınız olan sermaye belirlenir ve törenle size taktim edilir.

Almış olduğunuz mikro kredinin taksitlerini eşit taksitlerle geri öderseniz. 12 eşit taksitli olarak ödenen kredi tamamlanınca yine isterseniz bu destekten yararlanarak işinizi büyütebilirsiniz. Mikro Kredi Nasıl Alınır? sayfamda başvuru yapan kadın girişimcilerin yorumlarını göre bilirsiniz.

3- Halkbank Kadın Girişimci Kredisi Ne Kadar? Kimlere, Nasıl Verilir?

Girişimciliği destekleyen en iyi banka Halkbank’tır. Bunun sebebine gelirsek devlet faiz desteğini bu banka üzerinden sağlamasıdır. Bu nedenle işletme kuruluş sermaye sıkıntısı çeken kadınların Türkiye Halk Bankası kredilerine yönlenmesini tavsiye ederiz. Böylece kadın girişimci ister 100.000 TL faizsiz kredi kullanabilir isterse de 50.000 TL kredi faiz desteği alarak düşük oranlardan yararlana bilir.  Halkbank kadın girişimci kredisi ne kadar? Kimlere ve nasıl veriyor diyorsanız da bunu güncel faiz oranlarıyla birlikte burada sizin için paylaştım.

50.000 TL Düşük Faizli Halkbank Kadın Girişimci Kredisi:

 • 6 ayı geçmemiş kendi işini kurmuş kadınlar. (GİB kaydı olup hemen bu krediye başvuru yaparak sermayenizi finanse edebilirsiniz.)
 • 6 ay ana para ödemesiz 36 ay vadeli olarak verilir.
 • Aylık eşit taksitli olarak geri ödeme planı sağlanır.
 • 6 ay boyunca EFT/Havale para transferleri ücretsiz.
 • 5.000 TL limitli paraf kredi kartı verilir.

Kadın Girişimcilere 50, 65 Bin TL KOSGEB’den Hibe sayfamızda 50.000 TL Halkbank kadın girişimci kredisinin faiz oranları ve geri ödeme planı yer almaktadır. Başvuru yapmak için ise BURADAKİ FORMU doldurmanız gerekir.

100.000 TL Faizsiz Halkbank Kadın Girişimci Kredisi:

 • 30 yaş altı KOSGEB Girişimcilik Eğitimlerini tamamlayan kadın girişimcilere verilir. Nasıl bu eğitimleri alacağınızı KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır? sayfamızda bulabilirsiniz.

Üstelik en az 1 yıllık ustalık belgeniz varsa, 1 yıl içinde iş kurduğunuzda 225.000 TL’ye kadar bu faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Halkbank kadın girişimci kredisi şartlarına uygun değilseniz farklı bankalardan da kredi kullanabilirsiniz. Bu bankalardan hangisinin ev hanımlarına kredi veren bankalardan geldiğini görebilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.