60 Ay Vadeli Esnaf Kefalet Kredisi 350.000 TL Nasıl Alınır?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kredisi nasıl, nereden alınır? Adımlar halinde başvurusu için gereken şartlar nelerdir ile birlikte anlattık. Bu anlatıma geçmeden önce esnaf kefalet kredisi nedir? Biraz bundan bahsedelim. 1- Halkbank üzerinden 60 ay geri ödemeli verilmektedir. 2- 2022 yılında üst limiti en fazla 275.000 TL de 350 Bin TL’ye çıkarılmıştır. 3- Aylık taksit ödemeleri ise isteğe bağlı olarak 3 ila 6 ayda 1 ödemelidir. 4- Güncel faiz oranı ise yıllık %9.5 aylık ise %0.79 olmaktadır. 5- Döner sermaye ihtiyaçları haricinde tam 8 tane daha özel kredi verilir. Genel olarak esnaf kefalet kredisinin özelliklerini gördük. Şimdi, nasıl alınır ve kimlere verilir geçebiliriz.

Esnaf kefalet kredisinin almanın ilk şartı meslek odanıza kayıt olmaktan geçtiğini bilmenizi isterim. Şayet TESKOMB Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyesi değilseniz hiç bence okumayı sürdürmeyin.

TESKOMB Esnaf ve Sanatkarlara Özel Verilen Krediler Nelerdir?

TESKOMB, Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerine sağladığı en büyük avantaj, kesinlikle hazine faiz destekli kredi verilmesine aracı olmasıdır. Meslek odası kefaletiyle Halkbank üzerinden verilen bu kredilerin en başında ise İşletme Kredisi gelmektedir. İşletme kredisinin verilmesinin amacı; esnafın döner sermaye ihtiyacının karşılanması için oluşturulmuştur. TESKOMB üyesi esnafa özel verilen krediler sadece işletme kredisiyle kalmamaktadır. Zaman içinde esnafın ihtiyaçlarını tedarik etmek amacıyla farklı kredi türleri de oluşturulmuştur. Esnafa özel olarak TESKOMB ve Türkiye Halk Bank aracılığıyla verilen bu kredi türleri nelerdir derseniz, size bir tablo halinde bunlara yer verdim.

TESKOMB Kredi Türleri & Özellikleri Nelerdir?
Kredi İsmiKredinin İçeriğiÜst Miktarı
İşletme KredisiHammadde ve döner sermaye ihtiyaçları için verilir.60 ay vadeli 350.000 TL üst limitli olarak verilmektedir.
İş Yeri Edinme KredisiEsnafların faaliyet gösterdikleri yada gösterecekleri iş yerlerini satın almak için verilen kredi türüdür.120 ay vadeli olarak verilir. Tam 500.000 TL üst limite sahiptir.
Ticari Taşıt Edinme KredisiEsnafın ihtiyaç duyduğu sıfır ve 2.el ticari araç açımları için kullandırılan kredi türüdür.84 ay vadeli olarak verilir. En fazla 500.000 TL olarak verilir.

TESKOMB ortaklarına verilen bu 3 kredinin geri ödeme planını sizin farklı bir sayfamızda oluşturduk. Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Robotu sayfamızda kullanacağınız kredi miktarına göre 3 ayda 1 geri ödeme planınızı böylece göre bilmektesiniz. Şartlarının ve gerekli evrakların neler olduğunu ise bu sayfamızda ⇓ bulabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredisi Şartları Nelerdir? (İşyeri, Araç, İşletme)

Esnaf ve Sanatkarlar kredisi şartları; İşletme, Araç ve İşyeri alımları için hepsinde aynıdır. Aranan bu şartlar ise, bağlı olduğunuz meslek odası ve Halkbank tarafından aranmaktadır. Dolayısıyla sadece meslek odası tarafından aranan şartları sağlamanız, işletme yada ticari araç veya işyeri kredinizin kesin onay alacağı anlamına gelmez. Aynı zamanda Türkiye Halk Bankası tarafından aranan şartları da haiz olmalısınız. Hem Halkbank hem de Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından aranan tüm bu şartlar peki nelerdir?

 1. Esnaf ve sanatkar olmanız ve sicil kaydınızın bulunması gerekir.
 2. İş yerinizin faaliyette olması.
 3. En az 3 aylık esnaf odasına kayıtlı olunması.
 4. İşletmenizin bağlı olduğunuz meslek odası sınırları içerisinde faaliyet göstermesi.
 5. Banka Findeks KKB kredi notu değerinizin yüksek olması. (1300 puan en az)
 6. İşletme kredisi kullanılması durumunda en az 2 kefil + çekilecek kredinin %125 kadar ipotek sağlanması.
 7. Devlete herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası üzerinden Halkbank tarafından verilen 3 kredi türünün de başvuru şartları bunlardır. Başvuru esnasında yanınız da bulundurmanız gerekilen evrakların listesi ise hemen aşağıda yer alır.

 • 25.000 100 Bin HALKBANK Esnaf Kredisi Geri Ödeme Planı doğrudan ticari kredi başvurusu yapmak isteyenler için oluşturduk. Hiç bir yerde bulamayacağınız bu geri ödemeni planını görmek için bağlantımızı izlemeniz yeterlidir.

Şartlara uygun esnaflardan istenilen işte tüm o gerekli evrakların listesi.

Esnaf Kredisi Başvurusu İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

ESKKK odaları aracılığıyla Türkiye Halk Bankası üzerinden esnaflara 3 farklı kredi verilir. Bunlardan en çok rağbet göreni de kuşkusuz ki İşletme Kredisi olmaktadır. Nakdi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla esnafa verilen İşletme Kredisi harici 2 tane daha kredi türü yer alır. Bunlardan biri faaliyet gösterdikleri veya gösterecekleri işyerlerinin satın alınması için verilen İşyeri Satın Alma kredisidir. Diğeri ise ticari araç ihtiyaçların doğması durumunda verilen Ticari Araç Satın Alma kredisi olmaktadır. Esnaf odası aracılığıyla Halkbank tarafından verilen bu 3 kredi türünün başvuru şartları ise yukarıda yer verdiğimiz gibi aynı olmaktadır. Başvuru için talep edilen gerekli evraklara ise kredi türüne göre ek belgeler istenilir. İstenilen tüm bu belgeler ise şunlardır.

 • Kredi talep formu (meslek odasından alabilirsiniz. Yada bir alt başlığımda bu formu bulabilirsiniz.
 • Başvuruda bulunan esnaf ve kefillere ait T.C. nüfus cüzdanı.
 • Esnaf sicil ve kayıt belgesi.
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • Kefillere ait gelir belgeleri
 • İpotek edilecek mülkiyete ait tapu
 • Kredi devlet faiz destekli olduğu için vergi dairelerinden alınacak olan ”BORCU YOKTUR” yazısı!
 • Dükkan satın alacaklar dan tapu belgesi.
 • Ticari araç satın alacaklardan ise sıfır ise fatura ikinci el ise araca ait ruhsat belgesi

Aranan şartlar ve gerekli olan belgeleri tanzim eden esnaflarımız aşağıdaki yol haritasını takip ederek müracaatlarını gerçekleştire bilirler.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Kredisine Nasıl Başvurulur? (Forum & Dilekçe Örneği)

Esnaf Kefalet Kooperatifi kredisine nasıl başvuru yapılır? Nereye gidilerek müracaat edilir? Biliyorsanız en doğru yerdesiniz. Çünkü, başvuruda bulunacak olan esnaflarımız için sadece yol haritasını anlatmakla kalmıyoruz. Harici, meslek odası kredisine başvuru yaparken ihtiyacınız olan hem sizden hem de kefillerden talep edilen dilekçe örneklerini dahi paylaşıyoruz. Böylece meslek odası işletme, ticari araç ve işyeri satın alma kredisi başvurusunda hiç bir zaman kaybı yaşamamış olacaksınız. Bunun içinde sırasıyla yapmanız gerekenler de şunlardır.

 1. Bağlı olduğunuz Esnaf Kefalet Kooperatifine yukarıda yer alan belgelerle şahsen gidiniz. Kefilinizi ister yanınızda getirin isterseniz bilgisayarınıza Kefillerin Doldurması Gereken Dilekçe Örneği indirin ve doldurtun.
 2. Kredi başvuru formunu meslek odanızdan temin ederek doldurun. Yada Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Dilekçe Örneği buradan bilgisayarınıza indirerek doldurunuz.
 3. Tüm başvuru formu ve belgeler teslim edildikten sonra kredi başvuru süreci başlar.
 4. İlk adım burada ESKKK tarafından yapılan istihbarattır. Bu istihbarat sonucu haftada belli günlerde oda yönetimince yapılır. Sorgulama sonucu olumlu olması durumunda kredi başvuru evrakları Türkiye Halk Bankasına iletilir.
 5. Halkbank’ta Findeks KKB notu + Kredi Kullanım Limiti dahilinde başvurunuzu değerlendirir. Bu iki kritere sahip ve evraklarınıza da tam ise krediniz onay alır.

Toplamda bu süreç ortalama olarak 15 gün kadar sürmektedir. Kredi türünün işyeri satın alma olması durumunda ekspertiz değerlendirmelerinin de sürece dahil olmasıyla biraz daha uzaya bilir. TESKOMB tarafından paylaşılan bu başvuru yol haritası!  bu bağlantımızdan da isterseniz sizlerde göre bilirsiniz.

 • Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (SORU VE CEVAPLARI) da meslek odası kredileri hakkında tüm merak edilen sorular ve cevaplarını göre bilirsiniz.

Türkiye Halk Bankası tarafından esnaflara sadece meslek odaları üzerinden kredi verilmekle kalınmamaktadır. Haricinde faizsiz dahi kredi imkanları sağlanmaktadır. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız, okuma devam edeniz lütfen.

Faizsiz Kredi Almak İsteyen Esnaflar! Bu Müjde Sizlere

Yeni girişimci, yani esnaflığa ilk defa merhaba diyecek olanlar ile bazı kesimdeki esnaflarımıza devletimiz kullanacakları kredinin tüm faiz farklarını karşılamaktadır. Bu olanaklardan yararlanacak olanlar ve onlara özel sağlanacak olan imkanlar şöyledir.

 1. Kaybolmaya yüz tutmuş sanatkar mısınız? Devletimiz şayet artık günümüzde çok fazla yapılmayan iş kollarında olan esnaflarımız desteklemek amacı ile tamamen faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Bu meslek kollarımız ise; El dokuma, çini ve bakır işleme, Oltu ve lüle taşı işçiliği, ahşap oyma gibi.
 2. Ustalık belgesi sahipleri.! Şayet 3 yıllık ustalık belgesi sahibiyseniz ve 1 sene içinde de kendinize ait bir işletme kurduğunuzu belgeler iseniz tamamen faizsiz esnaf kredisi sizlerde Türkiye Halk Bankasından alabilirsiniz.
 3. KOSGEB Finansman Destek Programı: 500.000 TL kadar kullanacağınız kredinin 2 yıl boyunca oluşturulan program üzerinden tamamen faizsiz olarak yararlanmanıza sağlar. Programın detaylarını videomuzda bulabilirsiniz.

En Uygun Esnafa Kredisini Bu Ay Hangi Banka Veriyor?

En uygun, esnaf kredisi bu ay çekmek isteyenler. Sizin için bu bankanın hangisi olduğunu bu başlık altında paylaşacağız. Düzenli olarak da her ay da güncelleme yapacağız. Takip ediyorsanız bizleri zaten buna sizler de şahit olmuşsunuzdur. En uygun esnafa hangi bankanın verdiğini faiz oranının kaç olduğuyla sadece paylaşmakta elbette kalmayacağız. Bu bankamızın faiz oranına göre geri aylık ve 3 ayda 1 ödemeli olarak planını da oluşturacağız. Hem en uygun faiz hem de en uzun geri ödemeli olarak esnafa peki kredi veren bu bankamız hangisi? İşte tüm Devlete ait ve özel bankalara arayarak içlerinde seçtiğimiz 1 numaralı esnaf bankamız.

 • Ağustos 2022 için 60 aya kadar 3 hatta isteyene 6 ayda 1 geri ödeme imkanı sağlayan. Üst limit olarak ise tam 350.000 TL kadar nakdi kredi çekme imkanı veren. Bütün vadelere ise aynı faiz oranı uygulayan. Esnafa en düşük faizli olarak ticari kredi veren bu bankamızın adı Halkbank tır. Bankımızın şuan için faiz oranı ise aylık sadece %1.21 olmaktadır.
MiktarVadeAylık (TL)Toplam (TL)
100.000 TL
244.964,62119.151,03
100.000 TL
363.586,41129.110,85
100.000 TL
482.907,49139.559,30
100.000 TL
602.508,11150.486,86
100.000 TL
Vade3 Ayda 1 Geri Ödeme (TL)Toplam
100.000 TL
2414.891119.151,03
100.000 TL
3610.758129.110,85
100.000 TL
488.721139.559,30
100.000 TL
607.524150.486,86

Başvurular direk Türkiye Halkbank şubeleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. En az 3 ay bir ticari geçmişe sahip esnafsanız başvuru için lütfen aşağıdaki evrakları beraberinizde getirin.

 • Kimlik belgeniz
 • Esnaf odası kayıt belgesi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhası

Başvurunuz Findeks KKB notunuza göre değerlendirilir. Herhangi bir kefil ve ipotek meslek odası üzerinden yapılan başvurularda olduğu gibi istenilmez.

 • Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Ne Kadar Olmalı? En Yüksek Kredi Notu Kaç? bu not değerlerinin ne kadar olması gerektiği yer almaktadır.

Diğer kamu bankaları olan Ziraat ve Vakıfbank üzerinden de isterseniz nerede ise aynı imkanlarla ticari kredi kullana bileceğinizi bilmenizi isterim. Hepsi kamu bankası olduğu için faiz oranları ver geri ödemeli direk ticari kredi başvuruları için aynı olmaktadır.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *