|

Devlet Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır? (100.000 Lira HİBE!)

Devlet desteği ile hayvancılık sektörüne iki şekilde dahil olabilirsiniz. Bunlardan biri de TKDK ve KKYDP’den %70’e varan hibe imkanlarına sahip olanıdır. Diğeri ise; Ziraat Bankası tarafından her yıl Cumhurbaşkanı kararı ile yayınlanan faiz destekli kredidir. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla bazı hayvancılık sorunlarına 2022 yılında 100.000 TL’ye kadar faizsiz de olsa devlet desteği veriliyor. Devlet tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla sağlanan faiz desteği ile sunulan 25.000.000 TL’ye varan bu krediler nasıl alınır? İşte hem TKDK’dan hem de KKYDP’den hayvan kredisi almanın yolları (geri ödemesiz (faizsiz veya düşük faizli).

İçeriğimize başlamadan önce Ziraat Bankası tarafından hangi hayvan deneklere faizsiz kredi verildiğine değinmek istedim. Ayrıca %70’e varan destek sağlanan hayvanlarla ilgili bu konular aşağıdaki gibidir. Süt veya kombine sığır yetiştiriciliği önce gelir. Düvenin üremesi daha sonra gelir. Küçük ve büyükbaş hayvancılık, geleneksel yaygın hayvansal üretim ve faizsiz kredi temaları sona erecek.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? Hangi Hayvanlara Verir?

Ziraat bankası faizsiz hayvancılık kredisi nasıl alınır? Bunun için ilk olarak 2022 yılını da kapsayan Cumhurbaşkanlık kararnamesine bir bakmanız gerekir. Çünkü, SAYI: 30997, KARAR SAYISI: 2015 ile yayımlanan T.C. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılacak olan krediye ait kararnamede yer alan faizsiz kredi verilen hayvansal konuların hangileri olduğunu bilmeniz gerekir. Tabi faizsiz olarak hangi hayvansal konulara kredi sağlandığını bilmeniz de sadece yeterli değildir. %100 faiz desteği alabilmeniz için bazı şartlara da uygunluk göstere bilmeniz gerekilir. Peki, 2022 yılı içinde uygulanan faizsiz kredi hangi hayvansal kredilere hangi hallerde olmanız durumunda verilir? Gelin bunu bir tablo halinde birlikte görelim.

ÜRETİM KONUSUYATIRIMİŞLETMEKREDİ LİMİTİ
Sütçü, Kombine ve Sığır YetiştiriciliğiFaizsizFaizsiz25.000.000 TL
Damızlık Düve YetiştiriciliğiFaizsizFaizsiz10.000.000 TL
Büyükbaş Hayvan BesiciliğiFaizsiz10.000.000 TL
Küçükbaş HayvancılıkFaizsizFaizsiz15.000.000 TL
Geleneksel Yaygın Hayvansal Üretim100 Bin TL Kadar FaizsizFaizsiz1.500.000 TL

Yukarıda yer alan tabloda sadece ”Geleneksel Yaygın Hayvansal Üretim” konusu için 100.000 TL kadar ÇKS belgesi olmanız durumunda faizsiz krediyi doğrudan alabilirsiniz. Diğer konularda faizsiz kredi alabilmeniz için ise aşağıdaki niteliklerinden en az 3 tanesini taşıyor olmanız gerekebilir!

 • Yurt içi doğan hayvan alımı (Büyükbaş hayvancılık için)
 • 40 yaş altı genç çiftçi (bütün hayvansal konuları için)
 • Kadın girişimci çiftçi (bütün hayvancılık konuları için)
 • Atıl işletme alımı (Arıcılık ve Su ürünleri hariç hepsi)
 • Kendi yemini üreten veya mera kullanan (Arıcılık, su ürünleri ve kanatlı sektörü hariç hepsi)
 • Organik/iyi tarım uygulaması (Süt hayvancılığı, Arıcılık, Geleneksel yaygın hayvancılık için)

Evet, değerli çiftçilerimiz yukarıda belirtilen en az 3 özelliğe sahip iseniz tablomuzda yer alan hayvansal konular için kredinizi Ziraat bankasından faizsiz olarak alabilirsiniz. Yaklaşık olarak;

 • Hayat sigortası.
 • İpotek ücreti.
 • Ekspertiz ücreti.
 • Kredi masrafı.

Gibi giderler için ortalama 60 ay vade için 4.000 TL ile 5.000 TL gibi bir masraf karşılığında kredinize aşağıdaki ödeme imkanları ile sahi olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvan Kredisi Hesaplama
MiktarVADEAylık Taksit
100.000 TL12 Ay8.333 TL
100.000 TL24 Ay4.166 TL
100.000 TL36 Ay2.777 TL
100.000 TL48 Ay2.083 TL
100.000 TL60 Ay1.666 TL

Şimdi eğer ki! yukarıda yer alan en az 3 niteliğe sahip iseniz ve Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi yer alan hayvan özelliklerinde alım yapmayı kabul ederseniz. Aşağıdaki şartları da sağlamanız durumunda

 1. En az 2 tane gelir belgesine sahip kefil. (Eşlerinin de onayı)
 2. İpotek ettire bileceğiniz taşınmaz. (Hayvan sahipleri küpe numaraları kayıp hayvanları üzerinden kredi alabilirler.)
 3. Vergi borcunuzun olmaması.

Bu durumunda olanlar doğrudan başvurunuzu herhangi bir Ziraat bankası şubesi ”Tarımsal Krediler Departmanına” yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan soran Ziraat bankası faizsiz hayvan kredisi almak için süreci şu şekilde ilerlemektedir.

 1. İlgili memur kimliğini sizden kredi notunuzu sorgulamak için isteyecektir.
 2. Sorgulama sonrasın da ipotekleri talep edecektir.
 3. İpotekler için ekspertiz yönlendirecektir.
 4. Bilir kişinin onayı soransın da kredinizi onay alır.
 5. 5 iş günü içinde hesabınıza paranız yatar.

Bütün işlemler bu kadar. Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi sayfamda diğer düşük faizlerle verilen kredilerin hesaplamasını da yaptığımı bilmenizi isterim.

Hibe Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? (%70 Oran)

Hibe hayvancılık kredi desteğini 2 program üzerinden alabilirsiniz. Bunların bir tanesi TKDK, bir diğeri ise KKYDP programları olmaktadır. Bu iki programda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülür. Her ikisinin de başvurusu için ilk kanal Tarım İlçe Müdürlükleri tir. TKDK programı üzerinden yapacağınız yatırımın %65 varan hayvancılık hibe alabilirsiniz. TKDK, IPARD-2 programı ile verilen bu hibelerden yararlana bilmeniz için öncelikli olarak desteklenen iller içinde hayvancılık yapmanız gerekir.

 • TKDK Desteklenen Sektörler ve İller Hangileridir? de bu iller içinde yer alıp almadığınızı göre bilirsiniz.
 • Daha sonrasında ise hibe çağrı ilanlarını takip etmeniz gerekir. Bu çağrı ilanlarını da https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/CagriIlanArsiv adresinden takip edebilirsiniz.

Tüm bu şartlara uygun olmanız durumunda ise aşağıdaki tedbir kodları için belirtmiş olduğumuz hibe miktarları için başvuru hakkına sahip olursunuz.

101-Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlığına Yönelik Yatırımlara %80 Hibe Verilmektedir

 1. 101-1 Süt-Üreten-Tarımsal-İşletmelerin-Kurulması
 2. 101-2 Kırmızı-Et-Üreten-Tarımsal-İşletmeler
 3. 101-3 Kanatlı-Eti-Üreten-Tarımsal-İşletmeler
 4. 101-4 Yumurta-Üreten-Tarımsal-İşletmeler

103-Tarım ve Balıkçılık Ürünlerin İşlenip Pazarlanmasına %60 Hibe İmkanı Sağlanır

 1. 103-1 Süt-ve-süt-ürünlerin-işlenip-pazarlanması
 2. 103-2 Kırımızı-et-ve-et-ürünlerin-işlenip-pazarlanması
 3. 103-3 Kanatlı-et-ürünlerinin-işlenip-pazarlanması
 4. 103-4 Su-ürünlerinin-işlenip-pazarlanması

302-Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi %65 Hibe Verilmektedir

 1. 302-2 Arıcılık-ve-arı-ürünlerin-işlenip-pazarlanması
 2. 302-5 Su-ürün-yetiştiriciliği

Başvuruları nasıl yapacağınızı anlatmak için ise size bazı bağlantılar ve rehber kılavuzlar paylaşıyoruz.

 • Tedbir koduna göre başvuru işlemleri için rehberi edinmek için ilgili adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

TKDK tarafından başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatan videomuz ise aşağıda yer almaktadır.

TKDK Destekleri Hakkında Bilmeniz Gereken Detaylar

TKDK tarafından %75 Avrupa birliği fonlarından %25 Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılan HAYVANCILIK İÇİN HİBELER KESİNLİK İLE GERİ ALINMAYACAK ŞEKİLDE ÇİFTÇİMİZE VERİLMEKTEDİR. IPARD-2 programı kapsamında 11.000 projeye 3 milyar TL HİBE olarak daha önceki program olan IPARD-2 ile verilmiştir. Çiftçilerimize IPARD-2 kapsamında verilecek olan desteklerde

 1. Mükellefiyeti ve takibi 5 sene boyunca olmaktadır. Dolayısı ile sunum yapılan projedeki yapılaması gerekenler bu 60 ay boyunca uygulanması gerekir.

IPARD-2 uygulamasında 2022 yılında destek oranları %10 daha arttırılmıştır. Böylece en üst verilecek olan destek miktarı %80 kadar çıkarılmıştır. Hayvancılık alından yatırım yapacak olan çiftçimizin en az %30 ile %40 arasında öz sermayeye sahip olması gerekmektedir. Hibe oranlarını belirleyici en öneli başlıklar

 1. Başvuru yapılan TEDBİR yani sektör
 2. Başvuru yapılan coğrafi yapı
 3. Başvuru sahibinin yaşı (40 yaş altındakilere +%10 puan verilmektedir.)
 4. Katı atık üretimi yapmaları durumunda ise yine en az +%10 puan daha alır.

TKDK tarafından projesi kabul gören çiftçimizin yine 5 yıl boyunca GÜMRÜK VERGİSİ + KDV ve GELİR VERGİSİ muafiyeti vardır.

 • Çağrı ilanlarını sosyal medya üzerinden (Facebook) sayfasından takip etmek için https://www.facebook.com/tkdkonline/ bağlantıdaki sayfayı beğenmeniz yeterli olacaktır.

Desteklemeleriniz, şimdiden bereketli olsun.

KKYDP Hibe Hayvancılık Desteklerine Nasıl Başvuru Yapılır? Nelere Teşvik Verilir?

Tarım ve Orman Bakanlığı TKDK harici bir de KKYDP projesiyle hayvancılık alanına hibe desteği sağlar. Sağladığı hibe miktarı ise yapılan yatırımın %50 oranı kadardır. KKYDP’nin TKDK projesinden en büyük farklı ise il ayrımı gözetilmeksizin hibe desteklerinin verilmesidir. Anlayacağınız KKYDP desteklerinin verilmesinin başlanmasıyla Türkiye’nin 81 ili üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Makine ve ekipman alımları için verilen bu desteklerin başvurusu peki nasıl yapılır? Bunun anlatımı Online olarak açıklamaya geçmeden önce gelin isterseniz etap olarak çağrı ilanlarıyla nelere hibe verildiğini bir öncelikli olarak görelim.

KKYDP Tarafından Nelere Hibe Veriliyor?
Büyükbaş Çiftlik YapımıBalya Makinesi
Küçükbaş Çiftlik YapımıSilaj Biçme Makinesi
Sera ProjesiKatı Gübre Dağıtım Römorku
Çelik Silo TesisiSüt Sağım Sistemi
Tohum Eleme TesisiSüt Soğutma Tankı
Mısır Kurutma TesisiGübre Sıyırıcı Sistemi
Soğuk Hava DeposuHayvan Yatağı-Suluğu-Fırçası
Meyve/Sebze İşletme TesisiYem Karma Makinesi
Silaj Paketleme TesisiYatak Durak-Yem Kilitleme Sistemi
Et/Süt Ürünleri İşletme TesisiBuzağı Kulübesi
Tarımsal DepolarYem Ezme-Kırma Makinesi

Başvuru etap çağrılarının yapılmasıyla birlikte hayvansal makine ve çiftlik yapımı için hibe başvurularını peki nasıl yapabilirsiniz? Tabi ki bununda başvuruları İnternet üzerinden! Başvuru yapmak için ise yapmanız gerekenler de şunlardır.

 1. https://edys.tarim.gov.tr/Tarim/onlinebasvuru.aspx?tip=3 adresine girelim. Bu sayfada üye olmak için buraya tıklayınız yazına tıklıyoruz. (Resimde göstermiş olduğum yer)

2. Kimlik ve güvenlik kodunu ilgili yerlere girip Vergi/Kimlik No Kontrol Et diyoruz.

3. İstenilen bilgiler ile giriş için gerekli olan paralomuzu oluşturuyoruz. Sonrasında KAYIT OL diyoruz.

Buraya kadar KKYDP hibe desteğine başvuru için e-Posta adresimize gelen aktivasyon kodunu da tıkladıktan sonra kayıt olma işlemini sağlamış oluyoruz. Şimdi sıra geldi sisteme giriş yaparak KKYDP hibe başvurusunu yapmaya.

 1. https://edys.tarim.gov.tr/Tarim/onlinebasvuru.aspx?tip=3 adresine giderek T.C. kimlik numaramızı ve giriş şifremizi giriyoruz. GİRİŞ dediğimiz gibi de karşımıza başvuru yapacağımız hibe etap seçimini gerçekleştiriyoruz. Üst menüden de seç ve devam et diyerek ilerliyoruz.

2. Şimdi başvuru yapacağınız tedbiri seçmeni gerekiyor. Yukarıda tabloda da belirtmiş olduğum gibi hayvansal çiftlik yapımları için burada Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi seçilmelidir. Tarım aletlerinin alımı için ise bir altındaki Kırsal Ekonomik Alt Yapıların Desteklenmesi seçilmesi gerekilir.

3. Başvuru bilgileri formu karışımıza çıkacaktır. Bu formu bize özgü olacak şekilde doldurup sol üstten KAYDET diyoruz. Formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır. Proje bilgilerine; ihtiyacınız olan makine ismi girilir. Örneğin: Mibzer alımı projesi. Proje Bilgileri Adı: Teknoloji Yenileme veya Modernizasyon seçilir. İstihdam sayısına 1 girilir. Yatırım Niteliği A gurubu seçilir. Konusu Bölümüne: Aile İşletmeciliği Faaliyetlerinin geliştirilmesi seçilir. Alt konu olarak da alacağınız destek belirlenir. Hibe bilgilerine alacağınız makine yada yaptığınız yatırımın KDV harici tutarı girilir.

4. Sol üst bölümden forumlar kısmında başvuru formu tıklatılır.

5. Projenin bütçesi giriliyor. Makine ise makine bedeli, yatırım ise yatırım miktarları bu sayfada ilgili alanlara giriliyor. Daha sonrada kaydet deyip EK4 Tahmini İş Takvimi seçiliyor.

6. Bu bölümden neye yatırım yapacaksanız onun karşılığındaki kutucuğa ”Sözleşme, Uygulama ve Nihai Rapor” yazarak kayıt ediyorsunuz. Sağ üst köşeden de en son x diyerek sayfayı kapatıyoruz.

7. Karşımıza yeniden başvuru ana sayfası çıkacak. Buradan şimdide Dosya İşlemleri bölümünden Başvuru Belgelerini Ekle butonuna tıklıyoruz.

8. Daha önce bilgisayarımıza PDF olarak oluşturmuş olduğumuz projemiz için istenilen belgeleri buradan sisteme yükleme yapıyoruz. Yükleme bitince sağ üstten kapat diyoruz. (Dosya Ekle diyerek bunu gerçekleştire bilirsiniz.)

9. Son işlemleri de kontrol ettikten sonra açılan ana sayfadan BAŞVURU İŞLEMİNİ TAMAMLA diyoruz.

İşte başvuru süreci nasıl sona eriyor. KKYDP’ye nasıl başvurulacağını anlatan video aşağıdadır.

Başvurunuz için Tarım ve Orman Bakanlığı Politikaları’nın paylaştığı rehbere de sayfamızda yer verdik. Online Hayvancılık Hibe Başvuru Rehberi linkinden indirebilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.