Telefon:   0216 688 3153 Email: info@duslerakademisi.org
 • Vitrin
 • Vitrin
 • Vitrin
 • Vitrin
 • Vitrin
 • Vitrin
 • Vitrin

"...Körler düş görür mü? Görürler. Asıl düşlerini yitirenler körleşir!.."

Alternatif Yaşam Derneği, Türkiye Vodafone Vakfı, Kalkınma Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında 2008 yılından bu yana yürütülmekte olan Düşler Akademisi, engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin sanat yoluyla sosyal hayata katılımını hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesidir.

Son Haberler

 • 17 Haz
  80 Yıllık Okul "Düşler Akademisi" Oldu

  80 YILLIK OKUL "DÜŞLER AKADEMİSİ" OLDU.

  Kaş’ın Çukurbağ Köyü’nde bulunan 80 yıllık bina, Türkiye Vodafone Vakfı’nın katkılarıyla aslına uygun restore edilerek engelsiz yaşam merkezi haline getirildi...

  Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam merkezi olan, 80 yıl önce köylülerin imece ile ortaklaşa inşa ettikleri yapılan Çukurbağ İlkokul binasının restorasyonuyla kurulan Düşler Akademisi Kaş, hizmete açıldı. Türkiye Vodafone Vakfı’na tahsis edilen 20 dönüm arazide kurulan, 630 bin TL’ye malolan merkez, 1000 engelliye hizmet verebilecek kapasiteye sahip.
  Türkiye Vodafone Vakfı’nın, engelli bireylerin hayata eşit katılımını artırmak amacıyla kurduğu Düşler Akademisi’nin, Antalya Kaş’taki merkezi açıldı. Yaklaşık 80 yıl önce köy halkının imece usulü inşa ettiği ve ilkokul olarak faaliyet gösteren, ancak kapatıldıktan sonra uzun süre ahır olarak kullan bina, tarihi dokusuna zarar verilmeksizin 630 bin TL yatırımla Düşler Akademisi haline dönüştürüldü. Merkezin açılışında Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) Başkanı Ercan Tutal, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Ofisi Yöneticisi Hansın Doğan da hazır bulundu.

  Küçük mucizeler
  Türkiye’de teknoloji ve hizmet yatırımlarının yanı sıra sosyal yatırımlara da büyük önem verdiklerinin altını çizen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Öğüt, “Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altındaki faaliyetlerimizle, bugün 3 milyonu aşkın insanın hayatına dokunuyor, toplumsal duyarlılıkların artmasını sağlayacak kanalları açıyoruz” dedi.
  Vodafone Türkiye olarak, mobil iletişimin gücüyle, engelli bireylerin önündeki engelleri kaldırmayı, içlerindeki yaşama sevinci ve çabalarını tetiklemeyi hedeflediklerini söyleyen Öğüt, “Vodafone’la mucizeler işte bu kadar kolay’ diyerek, Düşler Akademisi Kaş’ın, engelli dostlarımızın hayatında küçük mucizeler yaratacağını umuyorum” diye konuştu.
  “Düşler Akademisi”nin fikir babası da olan Ercan Tutal ise, Kaymakamlık tarafından tahsis edilen merkezin yapımında da “imece usulü” bir çalışma yapıldığının altını çizdi.

  Çalışanlar da gönüllü eğitmen
  Akademiye isteyen yerli yabancı her engelli birey katılabilecek. Bununla birlikte merkezde çalışmalara katılan gönüllülerin bir bölümü, Vodafone çalışanlarından oluşuyor.
  Düşler Akademisi Kaş için yaklaşık 630 bin TL yatırım yapan Vodafone’un, “düşler akademisi” programına bugüne kadarki katkısı toplamda 3 milyon lirayı buldu.

  Akıllı uygulamalar
  Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, engelli öğrencilere verdikleri ve saat olarak kullanılabilen akıllı telefonlarla onların konumlarını belirleyip, konuşma yapabildiklerini söyledi. Süel, “engelli mobil iş havuzu” oluşturarak, engelli çalışan arayan şirketlerin doğrudan öğrencilerine ulaşabildiğini de belirtti.

  17 Haziran 2014 | Devamını Oku
 • 17 Haz
  Vodafone Düşler Akademisi Projesi

  VODAFONE DÜŞLER AKADEMİSİ PROJESİ

  Vodafone'un Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile yürüttüğü "Düşler Akademisi Projesi"nin Kaş merkezi açıldı.

  Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, açılış töreninde yaptığı konuşmada, daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileriyle herkese ilham verme misyonuyla Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınması için yatırımları artırarak sürdürdüklerini söyledi.

  Yatırım planlarının üç ekseninin teknoloji, hizmet ve sosyal yatırımların oluşturduğunu ifade eden Öğüt, "Toplumsal gelişim için hayata geçirdiğimiz sosyal yatırımlarımız, şüphesiz bizim için en anlamlı değere sahip. Bu yatırımlarımız sayesinde insan hayatına değiyor, yaşam biçimlerini iyileştiriyor ve ihtiyaç sahibi kesimlerle buluşuyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında yürüttüğümüz faaliyetlerimizle 3 milyonu aşkın insanın hayatına dokunuyor, toplumsal duyarlılıkların artmasını sağlayacak kanalları açıyoruz" dedi.

  Vodafone Türkiye olarak mobil iletişimin gücüyle engelli bireylerin önündeki engelleri birer birer kaldırmayı, içlerindeki yaşama sevinci ve gayreti tetiklemeyi hedeflediklerinin altını çizen Öğüt, "Düşler Akademisi Kaş'ı hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. 'Vodafone'la mucizeler işte bu kadar kolay' diyor, Düşler Akademisi Kaş’ın engelli dostlarımızın hayatında küçük mucizeler yaratacağımızı umuyorum" diye konuştu.

   

  - "Türkiye'nin sınırlarını aşan bir merkezi hayata geçiriyoruz"

  Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel de dünyadaki 27 Vodafone vakfından biri olduklarını dile getirerek, Vodafone'un yatırım yaptığı tüm ülkelerde sosyal sorumluluk faaliyetlerini vakıflaşarak gerçekleştirdiğini anlattı.

  Teknoloji yatırımları kadar sosyal yatırımlara da önem verdiklerini, bunu çifte sorumluluk olarak adlandırdıklarını kaydeden Süel, şöyle devam etti:

  "Ülkemiz çok geniş bir coğrafya. Çok zengin bir kültüre sahip. Bu zengin kültür içerisinde farklı sosyal ihtiyaçlarda olabiliyoruz. Yola çıkarken doğru alana odaklanmak konusunda çok titiz davrandık. Ülkemizin sosyal ihtiyaç haritasını çıkardık. Bunu yaparken önümüze 3 önemli alan çıktı. Bunlar eğitim, kadınlar ve engellilerdi. Engelliler konusuna eğilerek AYDER ve UNDF ile 2008 yılında 'Düşler Akademisi Projesi'ni başlattık. Akademiden bugüne kadar bin 721 engelli mezun oldu."

  Akademide farklı alanlarda, farklı yaşlarda, ücretsiz eğitimler verildiğine dikkati çeken Süel, şunları kaydetti:

  "Dünyaya örnek olacak, Türkiye'nin sınırlarını aşan bir merkezi hayata geçiriyoruz. Türkiye'deki yüzde 12 civarında engelli vatandaşımız görülüyor. Dışarı çıktığımızda belki onları göremiyoruz. En büyük sebep, onların evlerinden çıkmak için bir neden bulamamaları. Düşler Akademisi, onları hayata katan, evlerinden dışarı çıkmalarını sağlayacak çok önemli bir proje. Düşler Akademisi Projesi sadece Türkiye'de değil, uluslararası alanda da beğeni toplayan bir proje. Geçtiğimiz eylül ayında Birleşmiş Milletler'de, New York'ta örnek proje olarak sunuldu ve ödül aldı. Bu da bizim için gurur vesilesi."

  - "Türkiye'den artık bu tür bir proje ihraç etme vakti gelmişti"

  UNDP İstanbul Ofisi Yöneticisi Hansın Doğan ise projenin dünyada tek olduğunu söyledi. Projenin, başkalarına örnek olması temennisinde bulunan Doğan, "Umarım dünyada başka örneklerini görürüz. Çığ gibi büyür, yaygınlaşır. UNDP olarak buna katkıda bulunmak için elimizden geldiğince çalışacağız. Türkiye'den artık bu tür bir proje ihraç etme vakti gelmişti" dedi.

  AYDER Başkanı Ercan Tutal, Kaş'ta uluslararası etki yaratacak bir projenin içinde bulunmaktan mutlu olduğunu vurgulayarak, projenin büyük bir sorumluluk gerektirdiğini ifade etti.

  Dünyada sadece engellilikleri nedeniyle hayata katılması elinden alınmış büyük bir azınlık olduğuna işaret eden Tutal, "Türkiye'de uyuyan bir dev var. Bunu uyandırmak için bu insanların sosyal yaşama katılmasını kolaylaştırmak gerekir. Engelsiz yaşam çözümleri üretmek gerekiyor" diye konuştu.

  - Düşler Akademisi Kaş Merkezi

  Engelli bireylerin hayata katılımını artırmak ve hayallerini gerçekleştirmelerine destek olmak amacıyla kurulan Düşler Akademisi Kaş Merkezi, 20 dönümlük araziye kuruldu. Yılda bin engelliye hizmet verme kapasitesine sahip merkezde engellilere eğitim, sanat, spor ve rekreasyon alanlarında hizmet verilecek.

  17 Haziran 2014 | Devamını Oku
 • 17 Haz
  Engelleri Kaldıracak Kaş Düşler Akademisi Açıldı

  ENGELLERİ KALDIRACAK KAŞ DÜŞLER AKADEMİSİ AÇILDI


  TÜRKİYE Vodafone Vakfı tarafından 2008 yılında yaşama geçirilen Düşler Akademisi projesi kapsamında engellilere eğitim verilecek Kaş Düşler Akademisi törenle açıldı.
  Çukurbağ Mahallesindeki Kaş Düşler Akademisinin açılışına, Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Erdem Ergül, Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Alternatif Yaşam Derneği Başkanı Ercan Tutal ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İstanbul Ofisi Yöneticisi Hansın Doğan katıldı.
  Çukurbağ İlkokulunun eski binalarının restore edilerek kurulan Kaş Düşler Akademisi, 21 bin metrekarelik alana sahip. 70 yıllık binaları, doğal dokusu bozulmadan restore edildi. Yaklaşık 3 milyon TLye mal olan akademinin içinde 80 kişilik yatakhane, kütüphane, yemekhane, bisiklet ve spor alanları, müzik odası, teknoloji odası, müze, galeri ve toplantı salonu bulunuyor.
  SPOR VE SANAT EĞİTİMİ
  Türkiye Vodafone Vakfı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü ve Alternatif Yaşam Derneğinin katkısıyla yapılan akademide, yıllık yaklaşık 1000 engelliye eğitim verilecek. Gönüllü eğitimciler tarafından uygulanacak eğitim, sanat ve spor programlarıyla engelli bireylerin sosyal hayata entegrasyonu sağlanacak, yaşam kaliteleri artırılacak. Akademide eğitim gören engelli bireyler, kollarına takılacak birer saatle alan içinde izlenebilecek, gerektiğinde telefonla görüşülecek. Alan, hava durumuna bağlı olarak otomatik sulanacak. Doğanın içinde güvenli şekilde eğitim alacak engelliler, yaşama dahil olacak.
  ENGELLİLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKACAK
  Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, Vodafone olarak Türkiyede, teknoloji, hizmet ve sosyal alanda hizmet verdiklerini söyledi. Kaş Düşler Akademisinin, Türkiyenin geleceği için yaşama geçirdikleri bir spor, kültür ve sanat projesi olduğunu anlatan Öğüt, "Burada engelleri kaldırıyoruz. Hayalleri gerçekleştiriyoruz" dedi.
  Alternatif Yaşam Derneği Başkanı Ercan Tutal da ise "Türkiyede ve dünyada uyuyan bir dev var. Bu devin adı engelliler. Düşler Akademisi, bu devin önündeki engelleri kaldırmak için, engellilere engelsiz bir yaşam sunmak için açıldı" dedi.
  Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya da Atatürkün Eğitimde feda edilecek hiçbir fert yoktur sözlerini hatırlatarak, "Bu merkezde, eğitimde feda edilmiş engellilere eğitimi verilecek" diye konuştu.
  Konuşmaların ardından Kaş Düşler Akademisinin açılışı gerçekleştirildi.

  17 Haziran 2014 | Devamını Oku

Şubat 2014 - 25.Şubat.2014

Bütün E-Bültenler